Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę, uczniowie klas 4 - 8 naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Sandomierza.

Pogoda nam dopisała, dlatego mogliśmy odbyć długi spacer po zabytkowej części Sandomierza i do najpiękniejszego, zwłaszcza w jesiennych barwach, wąwozu w okolicy -  Wąwozu Królowej Jadwigi.

Wędrując zabytkowymi ulicami, poznaliśmy wiele faktów z historii miasta, podziwialiśmy ratusz, piękne kamienice, Bazylikę Katedralną z XIV w., Dom Długosza, Collegium Gostomianum (najstarszą szkołę średnią w Polsce). Przeszliśmy też przez Ucho Igielne, czyli wąską Furtę Dominikańską o oryginalnym kształcie w zachowanym fragmencie murów obronnych. Zeszliśmy do wydrążonych pod Starym Miastem tuneli i komór, których używano dawniej w celach magazynowych i  obronnych. Z tarasu widokowego Bramy Opatowskiej mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta i okolic.

Wyjątkowym przeżyciem była wizyta w Zbrojowni Rycerskiej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. To miejsce stanowi swego rodzaju muzeum, w którym znajduje się wiele interesujących eksponatów. Największą frajdę sprawiła nam możliwość dotykania i założenia wyposażenia i stroju rycerzy.

Na koniec  zwiedziliśmy Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim, który wznosi się ponad doliną Wisły.

Mimo zmęczenia, wycieczka dostarczyła nam wszechstronnej wiedzy i wielu niezapomnianych wrażeń.

Katarzyna Banaś

Grażyna Łabno