Ustawienia
Wyszukiwarka

Szkoła Podstawowa nr 2
im. bł. Edmunda Bojanowskiego
w Woli Rzędzińskiej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Doświadczenia z fizyki dla przedszkolaków

 

 

Dnia 12 listopada 2015 roku w naszej szkole zawitali szczególni goście. Wychowankowie Publicznego Przedszkola w Woli Rzędzińskiej uczestniczyli w doświadczeniach z fizyki demonstrowanych przez nauczycielkę Joannę Zauchę.  Po pokazie uczniowie naszego gimnazjum: Kępa Patrycja, Piątek Karolina, Prędota Kaja, Czarnik Wiktoria i Pinas Tomasz pod okiem nauczycieli zaczęli „zabawę nauką” z przedszkolakami. Dzieci sprawdzały swoją siłę, wzrok i zręczność bawiąc się przygotowanymi pomocami.

 

Działanie ciśnienia atmosferycznego, jego ogromną siłę i praktyczne zastosowanie dzieci obserwowały i doświadczyły podczas:

-        rozciągania „przyssawek przemysłowych” modelujących półkule magdeburskie,

-        stawianiu baniek lekarskich na przedramieniu,

-        wpadającym jajku do szklanej butelki przez szyjkę węższą niż jego rozmiary, po tym jak paląca się gazeta zużyła tlen z wnętrza butelki, znacznie obniżając ciśnienie w jej wnętrzu.

 

Przedszkolaki mogły poczuć się jak w łodzi podwodnej i przez modele peryskopów obserwować pokazywane obrazki.

Zjawisko konwekcji dzieci obserwowały podczas lotu do góry torebki z herbaty, z której wysypano zawartość, uformowano rurkę i podpalono.

 

Dzieci obserwowały też oddziaływanie magnesów między sobą i z opiłkami żelaznymi, jak również wytworzenie małego „pioruna” przy użyciu maszyny elektrostatycznej.

 

            Entuzjazm dzieci i ich radość wynikająca z „zabawy nauką”  potwierdza trafność podejmowanych działań nauczycieli i pracowników przedszkola, mających na celu budzenie i rozwijanie u najmłodszych ducha odkrywcy, badacza przyrody.